Korzyści z jazdy

Jazda na rolkach a ćwiczenia

Kiedy myślisz o rutynowych ćwiczeniach na siłowni, to jest więcej niż prawdopodobne, że pierwszą rzeczą jaka przychodzi ci do głowy to bieganie na bieżni, podnoszenie ciężarów czy też jazda na rowerze stacjonarnym. Jest mało prawdopodobne, że będzie to jazda na rolkach.

Jazda na rolkach jest bardzo skutecznym treningiem, gdy jest wykonywana prawidłowo. Istnieje wiele korzyści z jazdy, w tym duża zdolność do spalania kalorii, ochrona stawów oraz poprawa równowagi i koordynacji.

korzysci

Spalanie kalorii

fakt1aGdy chodzi zdrowy sposób życia, wielu ludzi zwraca uwagę na przeliczniki kalorii. Na bieżąco przeliczają ilości spożywanych kalorii, a także próbują je spalić poprzez różne ćwiczenia. Jazda na rolkach jest świetnym ćwiczeniem pomagającym spalić kalorie, ponieważ zajmuje bardzo mało czasu, a jest bardzo skuteczne.

Podczas 30-minutowego treningu na rokach, średnia spalania to 285 kalorii z tętnem 148 uderzeń na minutę, jeśli jazda jest w stałym tempie. Dla porównania, jeśli zdecydujesz się przeprowadzić trening interwałowy, w którym naprzemiennie będziesz jechał agresywnie przez 1 minutę a następnie łagodnie, można spalić 450 kalorii w 30 minut.

Jeśli  jednak zdecydujesz się na bieganie lub jazdę na rowerze zamiast jazdy na rolkach, stracisz 350 do 360 kalorii, odpowiednio, w tym samym rytmie - tętnie 148 na minutę. Liczby  spalanych kalorii są nieco wyższe przy bieganiu i jeździe na rowerze, ale ilość kalorii którą można spalić jest w dużej mierze zależna od masy ciała. Tak więc, możesz tracić więcej kalorii w ciągu 30 minut podczas jazdy na rolkach w porównaniu do biegania lub jazdy na rowerze.

 

Małe obciążenie stawów

fakty2bOprócz korzyści ze spalania kalorii podczas jazdy na rolkach, dodatkową korzyścią jest niewielki wpływ na kości i stawy. Jeśli kiedykolwiek biegałeś, wiesz, że bieganie jest dużym obciążeniem dla kolan, pleców i kostek.  Jazda na rolkach to świetna alternatywa dla biegania i doskonały sposób, aby zapobiec uszkodzeniom kości i stawów. Zostało udowodnione że rolki są mniej urazogenne niż bieganie a dostarczają takich samych korzyści. Jeśli jesteś więc biegaczem i ulegasz kontuzjom, możesz rozważyć jazdę na rolkach jako alternatywę. Jazda pozwoli ci zaoszczędzić wiele bólu i cierpienia w przyszłości.

 

Trening cardio

Jeżeli jesteś biegaczem to wiesz, że jest to również ogromny wysiłek dla całego układu krążenia. Jednakże, jak zostało to omówione wyżej, bieganie odbija się niekorzystnie na stawach. Jeżeli zatem porzucisz bieganie, w jaki sposób będziesz nadal aktywny? Odpowiedzią jest jazda na rolkach!. Jazda na rolkach nie tylko odciąża twoje stawy, ale zapewnia trening całego układu krążenia.

fakty3Jeśli zastanawiasz się w jakich strefach tlenowych należy trenować aby uzyskać dobry efekt na poprawę  układu sercowo-naczyniowego, odpowiedź można znaleźć za pomocą kilku prostych obliczeń:

• Rozpocznij odejmując swój wiek od liczby 220
• 220 - (Twój wiek) = _____ (A) Od teraz będziemy używać (A) do reprezentowania tej liczby
• Następnie należy odjąć tętno spoczynkowe z (A), należy pomnożyć ją przez 60 i dodaj tętno spoczynkowe.
• (A) - (tętno spoczynkowe) = _____ * 0,60 = _____ + (tętno spoczynkowe) = _____
• Wreszcie, odjąć tętno spoczynkowe z (a), należy pomnożyć ją przez 85 i dodaj tętno spoczynkowe.
• (A) - (tętno spoczynkowe) = _____ * 0,85 = _____ + (tętno spoczynkowe) = _____

Strefa tlenowa najbardziej korzystna dla organizmu – pomiędzy (a) min i (a) max dlatego zalecamy zakup pulsometru i trening przy jego użyciu. Jazda na rolkach nie powinna być krótsza niż 60 min.

 

Równowaga i koordynacja

fakty6Czy jeździłeś wcześniej, czy też nie, nie jest tajemnicą, że jazda na rolkach wymaga sporo równowagi i koordynacji. Nie jest zatem zaskakujące, że wielu sportowców, amatorsko i profesjonalne, będzie korzystać z jazdy na rolkach jako narzędzie edukacyjne dla poprawy równowagi i koordynacji. Jeśli chcesz poprawić swoją równowagę i koordynację jazda na rolkach to doskonały wybór. Świetnym sposobem aby to wyćwiczyć, jest jazda na każdej nodze oddzielnie. Podnieś jedną stopę na 2 do 4 sekund, a następnie przejdź na drugą nogę. To ćwiczenie bardzo szybko poprawi twoją równowagę i koordynację ruchów. Pamiętaj, aby zawsze nosić sprzęt ochronny!

 

Budowanie mięśni

fakty4aJazda na rolkach to również świetny sposób na budowanie mięśni. Ogólnie rzecz biorąc, osoba, która trenuje stara się spalić tłuszcz, a nie mięśnie. Z punktu widzenia budowy mięśni, jazda na rolkach okazuje się być bardziej korzystna niż bieganie i jazda na rowerze. Jest to w dużej mierze dlatego, że ruchy na rolkach są łatwiejsze i bardziej naturalne dla budowania mięśni bioder i ud. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, jazda na rolkach rozwija mięśnie ścięgna podkolanowego oraz chroni kolana i stawy. Przeprowadzone badania na temat wpływu jazdy na rolkach na budowę mięśni wykazało, że jazda na rolkach rozwija mięśnie górnej części nóg, bioder i dolnej części pleców.

 

 

Szkolenie sportowe

Jak pisaliśmy wcześniej, jazda na rolkach jest często stosowana przez sportowców, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, jako narzędzie treningu sportowego. W rzeczywistości, Rollerblade, Inc została założona przez dwóch hokeistów, którzy szukali sposobu aby trenować hokeja poza sezonem. Większość hokeistów do dzisiaj wykorzystuje ten sposób treningu. Dodatkowo, alpejscy i skandynawscy narciarze rozwijają mięśnie nóg, poprawiają swoją wydolność układu krążenia oraz ogólną sprawność poprzez jazdę na rolkach. To to tylko kilka z wielu sposobów, na  wykorzystanie jazdy na rokach do treningu sportowego.

 

Pozytywny wpływ na psychikę

fakty5Spośród wszystkich korzyści, które zostały omówione do tej pory, ten, który jest rutynowo pomijany to psychika. Jazda na rolkach może być spokojną jazdą wokół bloku lub intensywnym treningiem w szybkim tempie. Niezależnie od tego, jaki styl jazdy obierzesz, nie należy lekceważyć pozytywnego wpływu na psychikę. Spokojna jazda pomaga obniżyć poziom stresu, wykazano również, że zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Intensywna jazda też ma swoje korzyści, poprzez zwiększenie przenikliwości umysłu jak również czasu reakcji. Podsumowując, jazda na rolkach zapewnia szereg istotnych korzyści na wielu płaszczyznach, zarówno psychicznych jak i fizycznych.